


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3515 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 16.4 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 64 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 24428
Distributors
pcbx
Unit Price$1.48330
Ext.Price$1.48330
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.48330 | $1.48330 |
| 10 | $0.95154 | $9.51540 |
| 25 | $0.84121 | $21.03025 |
| 50 | $0.74367 | $37.18350 |
| 100 | $0.65744 | $65.74400 |
| 300 | $0.60444 | $181.33200 |
| 500 | $0.55570 | $277.85000 |
| 1000 | $0.46423 | $464.23000 |
| 3000 | $0.43373 | $1301.19000 |
| 5000 | $0.40524 | $2026.20000 |
